sylwetki…#1

30 Sty

Paweł Jarodzki, postać generalnie znana ludziom interesującym się sztuką. W końcu to założyciel legendarnej grupy artystycznej Luxus.  Z założenia członkowie grupy, której Jarodzki był liderem, tworzyli sztukę popularną, prostą w wykonaniu i dostępną w odbiorze. Odcinali się tym samym od obowiązującego wówczas artystycznego awangardowego „akademizmu”, jakim była sztuka konceptualna , nieporównywalnie trudniejsza w interpretacji. Twórczość LuXuSowców dotyczyła potocznej rzeczywistości i każde ich wystąpienie wiązało się z aktualnymi wydarzeniami. Czerpali inspiracje z kultury masowej i popartu, upodobali sobie dowolność, pastisz i dadaistyczne kolaże Dziś Jarodzki jest profesorem, prowadzi pracownię multimediów na Wydziale Malarstwa i Rzeźby w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Jest także kuratorem w Galerii BWA Awangarda we Wrocławiu.
Jarodzki stosuje dość powszechnie znany format sztuki, charakterystyczny dla komiksu czy sztuki ulicznej jakim jest szablon. Z jego prac krzyczą hasłą, zakodowane myśli. Klasyczna kompozycja, fascynacja latami 60′ i historia ukryta w każdym haśle.

Jego prace zaskakują odbiorcę. Nie wyróżniają się nadmierną powagą czy podniosłością, ale puszczają oko w kierunku widza. Są grą dobrze znanymi technikami, którymi posługuje się kultura masowa, a z którymi nie zdając sobie nawet sprawy obcujemy na co dzień. Hasła ” kto nie kupuje ten je” i ” umówmy się,że byłem dobry”  w technice komiksowo-grafficiarskiej zastają w głowie… Oglądając prace Jarodzkiego na Krakowskim Przedmieściu tydzień temu miałam nieodparte wrażenie,ze już je znam. Wszyscy je znamy. Widzimy je na ścianach budynków, warholowskie zajawki, otaczają nas i codziennie wręczane są nam do rąk.

Pozorna lekkość wcale nie jest zawsze miła w odbiorze.  Pytania i komentarz wspólczesności,a ta jak wiemy nie zawsze jest pozytywna,a może wręcz bywa tylko …. „Malarze są nadal potrzebni” mówi Jarodzki, brzmi jak żart,ale patrząc realnie to śmiech przez łzy i pozostaje zapamiętać,że „Malarstwo to najlepsze na nerwy lekarstwo”…

Szkoda,ze nie dysponuję większą ilością zdjęć jego prac,a osobista strona malarza nie działa… Czekam na kolejna wystawe, o !

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: